پارگی رباط صلیبی زانو (ACL) از جمله آسیب های جدی و شایع زانو است که اغلب در افراد فعال و ورزشکار رخ می دهد.

مجموعه پیچیده‌ ای از تاندون‌ ها و رباط‌ ها به تثبیت و حمایت از مفصل زانو در هر حرکت، از یک قدم پیاده‌ روی ساده تا جهش یک اسکیت‌ باز روی یخ، کمک می‌کند. متأسفانه این بافت ها در برابر ضربه و هرگونه آسیبی ، آسیب پذیر هستند. به طور خاص، پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) در بین ورزشکاران و افراد فعال در تمام سنین بسیار رایج است.

رباط صلیبی قدامی (ACL) یکی از چهار رباط اصلی مفصل زانو است. به حفظ ثبات چرخشی زانو کمک می کند و از سر خوردن استخوان ساق پا در جلوی استخوان ران جلوگیری می کند.

ACL به ویژه در برابر آسیب در حین فعالیت ورزشی یا در نتیجه ضربه آسیب پذیر است و پارگی ACL یک آسیب شایع در ورزشکاران در تمام سطوح است. این امر به ویژه در ورزش هایی با پرش و چرخش زیاد، مانند فوتبال، بسکتبال، اسکی و فوتبال رایج است. پارگی رباط صلیبی زانو اغلب نیازمند جراحی برای ترمیم رباط آسیب دیده و پس از آن فیزیوتراپی برای توانبخشی و تسریع بهبودی است.

پارگی رباط صلیبی زانو چگونه رخ می دهد؟

پارگی ACL زمانی رخ می دهد که رباط صلیبی قدامی به طور جزئی یا کامل پاره می شود. هنگامی که ACL پاره شود، نمی تواند خود را ترمیم کند به همین دلیل امکان بهبودی خودبخود آن وجود ندارد.

این آسیب در هر فردی و با هر شرایط جسمی ممکن است رخ دهد اگرچه در بین افراد جوان و فعال شیوع بیشتری دارد.

آسیب های ACL نیز در کودکان رایج است، به خصوص که ورزش های کودکان و نوجوانان اغلب رقابتی است.

پارگی جزئی یا کامل ACL (پارگی) اغلب در طول یک حرکت چرخشی ناگهانی اتفاق می‌افتد، که در آن فرد به سرعت می‌ایستد و جهت را تغییر می‌ دهد، به خصوص در حین چرخش یا فرود پس از پرش.

ضربه ناگهانی و پرانرژی به زانو نیز می تواند باعث پارگی رباط صلیبی زانو شود. آسیب های پارگی ACL اغلب با آسیب به سایر بافت های زانو، از جمله غضروف یا سایر رباط های زانو همراه است.

علائم پارگی رباط صلیبی زانو

  • صدای پارگی چیزی در زانو در زمان آسیب
  • احساس درد و تورم در زانو بلافاصله پس از آسیب
  • احساس بی ثباتی در زانو
  • ناتوانی در راه رفتن و تحمل وزن بر روی زانوی آسیب دیده

روشهای درمان

توقف کامل فعالیت های ورزشی و اجتناب از انداختن وزن بر روی زانوی آسیب دیده برای جلوگیری از تشدید آسیب ضروری است.

قرار دادن پا در سطح بالاتر از قلب برای کاهش تورم توصیه می شود.

قرار دادن کمپرس یخ بر روی زانو نیز کمک زیادی به کاهش التهاب می کند.

مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن.

فیزیوتراپی و ورزش نیز در موارد آسیب جزیی کمک کننده هستند.

بهترین جراح ارتوپد زانو بهترین درمان پارگی رباط صلیبی زانو را برای بیمار در نظر می گیرد ، بهترین جراح زانو تعیین می کند که آسیب ACL چقدر بد است و بررسی می کند که آیا درمان غیرجراحی و توانبخشی کافی است یا جراحی ارتوپدی ضروری است. چه جراحی رباط صلیبی زانو انجام شود یا نه، فیزیوتراپی برای تقویت عضلات اطراف زانو و بهبود دامنه حرکتی آن بسیار مهم است.

پزشک معمولاً می تواند پارگی ACL را از معاینه فیزیکی تشخیص دهد، اگرچه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) مفید است. گرفتن ام آر آی نیز برای تشخیص آسیب سایر قسمت های زانو مهم است.

جراحی برای همه بیماران ضروری نیست. درمان های محافظه کارانه اصلی استراحت و داروهای ضد التهابی برای کاهش درد و التهاب است.

برخی از بیماران همچنین ممکن است برای استفاده در حین فعالیت هایی که به زانو فشار وارد می کنند، به یک بریس برای پا نیاز داشته باشند. پزشک همچنین یک دوره فیزیوتراپی را تجویز می کند. این برنامه توانبخشی برای جلوگیری از آسیب های بعدی بسیار مهم است.

 

مقالات مرتبط :

جراحی تعویض مفصل زانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید