جراحی برای آرتروز زانو

آرتروز زانو یک بیماری شایع است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و زمانی اتفاق می‌افتد که غضروفی که مفصل زانو را تحت فشار قرار می‌دهد فرسوده شود و باعث درد، سفتی و تورم شود.

در حالی که درمان‌ های غیرجراحی زیادی برای آرتروز زانو وجود دارد، مانند فیزیوتراپی، داروها و تزریق‌ ها، برخی از بیماران ممکن است برای تسکین علائم و بهبود کیفیت زندگی خود به جراحی نیاز داشته باشند.

چندین گزینه جراحی برای آرتروز زانو وجود دارد، از جمله آرتروسکوپی، استئوتومی، تعویض جزئی زانو و تعویض کامل زانو. هر یک از این جراحی ها مزایا و خطرات خاص خود را دارند و انتخاب جراحی به شدت آرتروز، سن و سطح فعالیت بیمار و عوامل دیگر بستگی دارد.

روشهای جراحی برای آرتروز زانو

آرتروسکوپی

آرتروسکوپی زانو یک روش جراحی کم تهاجمی است که به جراح اجازه می دهد تا داخل مفصل زانو را بررسی کند و با استفاده از برش های کوچک ترمیم کند. در طول این عمل، جراح یک برش کوچک در زانو ایجاد می کند و یک دوربین کوچک به نام آرتروسکوپ را وارد می کند. این دوربین تصاویری از داخل مفصل زانو را بر روی مانیتور نمایش می دهد و به جراح اجازه می دهد آسیب وارده به غضروف و سایر ساختارها را ببیند.

هنگامی که آسیب شناسایی شد، جراح مفصل زانو می تواند از ابزارهای کوچک برای ترمیم آسیب استفاده کند. به عنوان مثال، جراح ممکن است نقاط ناهموار روی غضروف را صاف کند یا قطعات سست بافت را بردارد. آرتروسکوپی زانو به طور کلی یک جراحی یک روزه است و بیماران معمولا می توانند همان روز به خانه برگردند. زمان بهبودی بسته به وسعت جراحی متفاوت است، اما بیشتر بیماران می توانند انتظار داشته باشند که در عرض چند هفته به فعالیت های عادی خود بازگردند.

استئوتومی

استئوتومی زانو یک روش جراحی است که شامل بریدن و تغییر شکل استخوان های مفصل زانو برای کاهش فشار روی ناحیه آسیب دیده است. این جراحی معمولاً برای بیمارانی که فقط در یک ناحیه از زانو آرتروز دارند، اختصاص دارد. در طول این عمل، جراح برشی در زانو ایجاد می‌کند و تکه‌ای از استخوان را از ناحیه آسیب‌ دیده خارج می‌کند. سپس استخوان‌ های باقی‌مانده مجدداً مرتب می‌شوند تا وزن به طور یکنواخت‌تر در سراسر مفصل توزیع شود.

استئوتومی یک جراحی بزرگ است و نسبت به آرتروسکوپی به زمان بهبودی طولانی تری نیاز دارد. بیماران ممکن است برای چند هفته پس از جراحی نیاز به استفاده از عصا یا واکر داشته باشند و معمولاً برای بازیابی قدرت و تحرک فیزیوتراپی لازم است. با این حال، استئوتومی می تواند یک درمان موثر برای بیمارانی باشد که خیلی جوان هستند.

سایر روشهای جراحی

تعویض جزئی زانو

تعویض جزئی زانو که به عنوان جایگزینی تک بخش زانو نیز شناخته می شود، یک روش جراحی برای آرتروز زانو است که تنها قسمت آسیب دیده مفصل زانو را جایگزین می کند. این روش فقط برای بیمارانی مناسب است که در یک قسمت زانو آرتروز دارند و در قسمت های دیگر هنوز آرتروز پیشرفت نکرده است.

در طول عمل، جراح برشی در زانو ایجاد کرده و قسمت آسیب دیده مفصل را برمی دارد. سپس استخوان باقیمانده با یک پروتز فلزی و پلاستیکی دوباره روی سطح قرار می گیرد. تعویض جزئی زانو نسبت به تعویض کامل زانو کمتر تهاجمی است و زمان بهبودی کوتاه تری دارد. با این حال، همه بیماران کاندید این جراحی نیستند و ممکن است در زمان بعدی نیاز به تعویض پروتز با یک تعویض کامل زانو باشد.

جراحی تعویض کامل مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو که به عنوان آرتروپلاستی نیز شناخته می شود، یک روش جراحی است که کل مفصل زانو را با یک مفصل مصنوعی ساخته شده از فلز و پلاستیک جایگزین می کند. این جراحی معمولاً برای بیمارانی که آرتروز شدید دارند که به درمان‌ های دیگر پاسخ نداده است، اختصاص دارد.

در حین عمل، جراح برشی در زانو ایجاد می کند و مفصل آسیب دیده را خارج می کند. سپس استخوان باقیمانده با اجزای فلزی و پلاستیکی که شکل و عملکرد یک مفصل سالم زانو را تقلید می کند، جایگزین می شود.

تعویض کامل زانو یک جراحی بزرگ است که نسبت به سایر جراحی های زانو به زمان بهبودی طولانی تری نیاز دارد. بیماران ممکن است برای چند هفته پس از جراحی نیاز به استفاده از عصا یا واکر داشته باشند و معمولاً برای بازیابی قدرت و تحرک فیزیوتراپی لازم است.

 

بیشتر بخوانید :

درمان پارگی رباط صلیبی زانو

زانودرد ، دلایل و درمان آن

پارگی مینیسک زانو

جراحی پارگی رباط صلیبی زانو

جراحی تعویض مفصل زانو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید