آرتروسکوپی شانه یک روش جراحی کم تهاجمی است که برای تشخیص و درمان انواع بیماری های شانه استفاده می شود. این شامل استفاده از یک دوربین کوچک به نام آرتروسکوپ و ابزارهای جراحی تخصصی برای دسترسی به مفصل شانه از طریق برش های کوچک در پوست است. این روش نسبت به جراحی باز سنتی زمان بهبودی سریع‌تر و جای زخم کمتری را امکان‌پذیر می‌کند.

مفصل شانه ساختار پیچیده ای است که از چندین استخوان، ماهیچه، تاندون و رباط تشکیل شده است. مسئولیت طیف وسیعی از حرکات از جمله بلند کردن، رسیدن و پرتاب را بر عهده دارد. با این حال، به دلیل پیچیدگی، شانه نیز مستعد آسیب‌ها و شرایط مختلف است.

دلایل انجام آرتروسکوپی شانه

پارگی روتاتور کاف: روتاتور کاف گروهی از ماهیچه ها و تاندون ها است که تیغه شانه را به استخوان بازو متصل می کند. پارگی روتاتور کاف یک آسیب شایع است که می تواند در نتیجه استفاده بیش از حد یا ضربه ایجاد شود.

گیرافتادگی شانه: گیرافتادگی شانه زمانی اتفاق می افتد که تاندون های روتاتور کاف بین استخوان های مفصل شانه فشرده می شوند. این می تواند باعث درد و محدودیت دامنه حرکتی شود.

ناپایداری شانه: بی ثباتی شانه زمانی رخ می دهد که مفصل شانه بیش از حد شل باشد و می تواند به راحتی دررفتگی یا سابلوکساسیون (تا حدی دررفتگی) داشته باشد.

شانه یخ زده: شانه یخ زده وضعیتی است که باعث درد و سفتی در مفصل شانه می شود. این می تواند در اثر آسیب، جراحی یا بی حرکتی طولانی مدت ایجاد شود.

پارگی لابرال: لابروم حلقه ای از غضروف است که حفره شانه را احاطه کرده است. پارگی لابرال می تواند در نتیجه ضربه یا استفاده بیش از حد ایجاد شود.

آرتروز شانه: آرتروز وضعیتی است که باعث التهاب و آسیب به مفاصل می شود. این می تواند در نتیجه آسیب، استفاده بیش از حد، یا انحطاط مربوط به سن رخ دهد.

مکانیسم عمل

آرتروسکوپی شانه معمولاً به صورت سرپایی و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. جراح دو یا سه برش کوچک در پوست اطراف مفصل شانه ایجاد می کند. آرتروسکوپ که به دوربین و مانیتور متصل است از طریق یکی از برش ها وارد می شود. جراح از آرتروسکوپ برای تجسم داخل مفصل شانه و شناسایی هرگونه مشکل استفاده می کند.

پس از شناسایی مشکل، جراح از ابزارهای جراحی تخصصی برای ترمیم یا برداشتن بافت آسیب دیده استفاده می کند. به عنوان مثال، اگر بیمار دچار پارگی روتاتور کاف باشد، جراح ممکن است از یک لنگر بخیه برای اتصال مجدد تاندون پاره شده به استخوان استفاده کند. اگر بیمار پارگی لابرال داشته باشد، جراح ممکن است از ریش تراش برای برداشتن بافت آسیب دیده استفاده کند.

پس از اتمام جراحی، برش ها با بخیه یا نوارهای چسب بسته می شوند. بیمار تا زمانی که بیدار و هوشیار باشد در اتاق ریکاوری تحت نظر خواهد بود. اکثر بیماران می توانند در همان روز جراحی به خانه بروند.

بهبودی پس از آرتروسکوپی شانه بسته به وسعت جراحی و سلامت کلی بیمار متفاوت است. با این حال، اکثر بیماران می توانند در عرض چند روز تا چند هفته به فعالیت های عادی بازگردند. جراح دستورالعمل های خاصی را در مورد مراقبت های بعد از عمل، از جمله مدیریت درد، فیزیوتراپی، و قرار ملاقات های بعدی ارائه می دهد.

 

بیشتر بخوانید :

استئوتومی چیست؟

ارتوپدی ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید